ZDOBĄDŹ EKSPERCKĄ WIEDZĘ Z 24 WARSZTATÓW:
1. Gabrysia Borowczyk – Flipowanie
2. Artur Król – Gry Planszowe w Szkoleniach
3. Wojciech Mendyka – Jak ich przekonać? Jak wykorzystać wiedzę o ludzkim mózgu i podejmowaniu decyzji, by przełamać opór Twoich odbiorców, uczestników czy klientów?
4. Andrzej Bernardyn – Przekuj nawyki w świetne wyniki
5. Artur Jóskowiak – Improwizacja w pracy trenera
6. Rafał Ferber – Lajki nie opłacają rachunków – czyli jak pozyskać Klientów dzięki social mediom
7. Małgorzata Machniewicz – FunTraining – kiedy zabawa uczy
8. Krzysiek Adamski – Sprzedaż Usług Szkoleniowych
9. Marta Eichtaedt – 10 ćwiczeń w wirtualnym pokoju, które pozwoli Ci na przeprowadzenie interaktywnego warsztatu online.
10. Krzysiek Tomczuk + Sebastian Harmazy – Jak zwiększyć atrakcyjność i skuteczność swoich szkoleń wykorzystując grywalizację?
11. Maja Lose – Sprzedaj Klientowi szkolenie, którego potrzebuje, a nie to, które chce
12. Marek Janigacz – Myślenie systemowe w skrzynce narzędziowej trenera
13. Jarosław Świątek – Psychologia dla trenerów
14. Marek Guzowski – Jak „usłyszeć proces grupowy?
15. Marta Leszczyńska – Jak szkolić nowych liderów?
16. Agnieszka Gajda + Małgorzata Maluśka – Coachoszkolenia, czyli jak miksować techniki coachingowe z trenerskimi, by uczestnicy dokonywali realnej zmiany?
17. Tomasz Dzida, Magdalena Falkowska – Jak nawet trzykrotnie zwiększyć efektywność i komfort pracy.
18. Radek Czahajda – Badania naukowe w obszarze uczenia dorosłych.
19. Sylwia Zabielska – Zarządzanie zmianą – dlaczego to takie trudne i jak zwiększyć szanse na sukces
20. Ewa Wilczewska – Feedback story czyli co się dzieje za progiem informacji zwrotnej? – jak mądrze egzekwować (od siebie i innych)
21. Urszula Rudzka-Stankiewicz – Przydatne gadżety i gry w pracy trenera
22. Leszek Sergiel – Szanse, zagrożenia, pułapki i inne aspekty budowania firmy szkoleniowej – Historia osób tworzących firmę WITALNI
23. Agnieszka Lipka – Jak nie zostać zarozumiałym palantem. Czyli rozpoznanie, docenienie umiejętności uczestników i dopiero potem wzmacnianie potencjału
24.Tomek Sajewski – Jak tworzyć innowacyjne produkty, które klienci pokochają? Metody walidacji nowych produktów i modeli biznesowych.
Gabrysia Borowczyk - Flipowanie (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
FLIPOWANIE – kompetencja trenera, facylitatora i coacha. Poznasz i poćwiczysz:
- Zalety myślenia wizualnego w pracy z flipchartem
- Od czego zacząć?
- Jak prawidłowo używać podstawowych struktur?
- Jak i do czego stosować elementy facylitacji graficznej?
- Czego nie robić czyli najczęstsze błędy w pracy z flipchartem?
O trenerze
Jestem Babą z Pasją 🙂 Jedna z nich to myślenie wizualne, a druga – budowanie marki osobistej.
Jestem sketchnoterką czyli robię sama ale też uczę innych, jak robić notatki wizualne. Ich szczególne zastosowanie znalazłam przy tworzeniu flipchartów i tak powstało FLIPOWANIE©. Zajmuję się także facylitacją graficzną.
Artur Król - Gry Planszowe w Szkoleniach (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
- Odkryj ogromny potencjał gier planszowych jako narzędzi szkoleniowych
- Zainspiruj się do tworzenia własnych ćwiczeń.
- Wykorzystaj mechaniki praktycznie przetestowane przez dziesiątki tysięcy ludzi, a wciąż praktycznie nieobecne w szkoleniach do uatrakcyjnienia swojej pracy.
O trenerze
Psycholog, coach, trener, autor i sceptyk naukowy. Szkolę głównie z kompetencji miękkich, chętnie grupy „twarde”, które oczekują jasnych, konkretnych procedur na to, jak skuteczniej się dogadywać i motywować.
Wojciech Mendyka - Jak ich przekonać? (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Miewasz czasem trudnych uczestników na szkoleniu? Chyba nie, bo tacy nie istnieją. Są tylko uczestnicy, którzy nie widzą potrzeby bycia na Twoim szkoleniu. Trenerzy często zagłębiają się w studiowanie „najlepszych praktyk" na okiełznanie uczestników, ale to leczenie objawów, a nie przyczyn problemu. Prawdziwym problemem jest to, że nie wiesz jak ich przekonać.
Podczas warsztatu Meaning Makers dowiesz się:
- Dlaczego Status Quo to największy wróg Twojego szkolenia lub prezentacji?
- Jak zbudować potrzebę i zaangażowanie u Twoich odbiorców, od samego początku?
- Co zrobić by kształtować Twój przekaz do jedynego prawdziwego odbiorcy Twoich treści – ludzkiego mózgu?
O trenerze
Meaning Maker, międzynarodowy trener, wykładowca MBA. W 7 lat przeprowadził 150 szkoleń w 16 krajach, pomagając setkom osób skutecznie prezentować w kluczowych momentach. W świecie przepełnionym hałasem, w którym nikt nie słucha, założył Meaning Makers , gdzie uczy ludzi biznesu JAK, poprzez prezentację inną niż wszystkie, wyróżnić produkty, pomysły czy firmę na rynku.
Andrzej Bernardyn - Przekuj nawyki w świetne wyniki (czas nagrania: 1 h 26 min)
O warsztacie
Nawyki to uniwersalny silnik, który niezwykle skutecznie pozwala wprowadzić trwałe zmiana zachowań. Naucz się korzystać z siły nawyków w swojej pracy oraz pomagać szybciej osiągać cele osobom, z którymi współpracujesz (klienci, uczestnicy szkoleń i coachingów, podwładni itp.).
Oglądając ten warsztat dowiesz się:
- Jakie nawyki są szczególnie przydatne w pracy trenera;
- Jak pomóc uczestnikom Twoich szkoleń (lub sesji coachingowych) rozwijać nawyki i osiągać trwałą zmianę zachowań;
- W jakie mity dotyczące nawyków wciąż możesz wierzyć oraz co w tych tematach mówią współczesne badania naukowe.
O trenerze
Ekspert od rozwijania nawyków. Autor 2 książek o nawykach i gry planszowej - Kraina Nawyków - która pomaga rozwijać umiejętności i nawyki: biznesowe oraz osobiste. Trener biznesu z 12 letnim stażem, lider środowiska trenerskiego we Wrocławiu - twórca 2 Klubów Trenerów i Trenferencji.
Zobacz Andrzeja w akcji i przekonaj się, ile możesz zyskać, biorąc wirtualny udział w jego warsztacie : - )
Artur Jóskowiak- Improwizacja w pracy trenera (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Poruszymy następujące zagadnienia:
- Budowanie relacji - W improwizowanych spektaklach kluczowym jest umiejętne zbudowanie relacji między bohaterami. Improwizatorzy uczą się technik i ćwiczeń wpływających na szukanie połączeń z partnerem scenicznym.
- Group mind - czyli taki sceniczny "teambuilding". Spory nacisk w improwizacji kładzie się na grupowość czyli umiejętne działania całą grupą jakby to był jeden organizm. Wymaga to sporej uważności na resztę zespołu i balansowania między dawaniem inicjatywy a akceptowaniem wyborów innych członków.
- Trening mózgu - Improwizatorzy tworzą spektakl na dosyć wysokich obrotach "mózgowych". Ćwiczymy szybkość reakcji, precyzję komunikacji, pamięć, elastyczność, skojarzenia.
- Zasada "Tak, i" - Nadrzędna zasada improwizacji - wszystko co padnie w scenie między improwizatorami to fakt. Uczymy się akceptować kolejne informacje w scenie i na ich podstawie budować historię.
O trenerze
aktor improwizator, nauczyciel, trener umiejętności miękkich, komik, konferansjer, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel Teatru Improwizacji IMPROKRACJA oraz Kabaret Nic Nie Szkodzi.
STAŃ SIĘ LEPSZYM TRENEREM UCZĄC SIĘ OD EKSPERTÓW
Rafał Ferber - Lajki nie opłacają rachunków – czyli jak pozyskać Klientów dzięki social mediom (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
W trakcie swojego wystąpienia Rafał pokaże:
- w jaki sposób efektywnie a nie tylko efektownie prowadzić swoją komunikację w social media tak, aby pozyskiwać Klientów a nie tylko fanów.
- przykłady z działalności swojej agencji, aby na realnych kejsach zaprezentować potencjał drzemiący w social mediach.
Sauron warszawskiego Mordoru, czyli twórca fanpage "Mordor na Domaniewskiej", który ma już ponad 150 tys lajków i stale rośnie. Właściciel agencji Social Media „Runaways”. Mentalnie mix pokoleń X, Y oraz Z. W trakcie swojej „kariery” zakładał własne firmy oraz pracował w i dla korporacji.
Pasjonat nowych mediów. Autor jednej z pierwszych prac dyplomowych na temat marketingu internetowego w kampanii wyborczej (2005) rok. Założyciel portalu Global.net.pl (2005 rok).
Małgorzata Machniewicz - FunTraining, czyli kiedy zabawa uczy (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Często jako trenerzy realizujemy ćwiczenia na wysokiej energii, uczestnicy są mega zaangażowani, świetnie się bawią i oceniają rewelacyjnie takie szkolenie. Tylko czy na pewno w trakcie takiej aktywności czegoś się nauczyli. Czy cele szkolenia zostały zrealizowane? Na warsztacie pokażę:
- to od czego zależy czy dorośli w zabawie się uczą czy nie,
- co i jak można zrobić przed a co po takiej, zabawie aby wzmocnić uczenie
- jak zadbać o to, żeby heheszki i rechoty nie powiększały głupoty a raczej rozum rozwijały
A to wszystko oczywiście na przykładach i w atmosferze ogólnej wesołości.
O trenerze
Jako trener, coach i mentor pracuję z Klientami biznesowymi nad tym, aby praca sprawiała im przyjemność.
Powołałam do życia markę Akademia Twórczego Trenera w ramach której, jestem metodykiem w obszarze uczenia ludzi dorosłych, specjalizuję się w rozwijaniu aktywnych metod pracy z grupami oraz osobami indywidualnymi.
Stworzyłam model projektowania ćwiczeń i adaptowania gier do celów szkoleniowych, uczę trenerów jak tworzyć własne, skuteczne metody rozwijające umiejętności, postawę czy wiedzę. Zaprojektowałam i wydałam serię narzędzi trenerskich i coachingowych „Manufaktura Emocji” i "Karty do Selfcoachingu".
Krzysztof Adamski - Sprzedaż Usług Szkoleniowych (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Krótka historia z Facebooka: “Nasza oferta mimo, że była lepsza od oferty konkurencyjnej firmy szkoleniowej nie została zaakceptowana. Klient wybrał gorszą, jego zdaniem, ofertę od dotychczasowego dostawcy. Dlaczego tak się stało? Co powoduje, że ludzie podejmują nieracjonalne decyzje i wybierają gorsze oferty?”
Podczas warsztatów dowiesz się:
- Czym kierują się klienci wybierając ofertę szkoleniową
- Dlaczego gorsze oferty wypierają oferty lepsze
- Jak zmienić ten kierunek działań klienta.
O trenerze
Realizuję projekty rozwojowe dla biznesu od ponad 15 lat. Od początku jestem związany ze sprzedażą i zarządzaniem sprzedażą. Pomagam firmom zwiększyć jakość i wielkość sprzedaży korzystając z mojego autorskiego podejścia do sprzedaży Decision Selling®.
Marta Eichtaedt - 10 ćwiczeń w wirtualnym pokoju, które pozwoli Ci na przeprowadzenie interaktywnego warsztatu online. (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Szkolenia prowadzone w wirtualnych pokojach to w zasadzie już standard w korporacjach. Jednak jak je prowadzić, jako trener zewnętrzny? Jak je poprowadzić interaktywnie? Jak uniknąć „gadającej głowy?”.
W czasie warsztatu:
- Poznasz przykłady ćwiczeń, które można prowadzić w wirtualnym pokoju, aby szkolenie było maksymalnie interaktywne
- Poznasz różnice między ćwiczeniami, jaki można przeprowadzić w "zwykłym" wirtualnym pokoju oraz takim, który ma możliwość dzielenia grupy na mniejsze (breakout rooms)
- Poznasz narzędzia dostępne w jedynym z dobrych programów do prowadzenia warsztatów online (np. Adobe Connect, zoom, lub inny - do ustalenia z grupą)
O trenerze
Szkoleniami zajmuje się od 10 lat a od 2011 roku uczę trenerów, jak prowadzić swoje szkolenia w wirtualnych pokojach (webinary, warsztaty online). Od ponad 5 lat prowadzę blog na temat wykorzystania w szkoleniach tej formy elearningu.
Pracuję głównie dla dużych firm, takich jak mBank, EY, Orange, Warta, PZU ale też stworzyłem w 2011 roku pierwszy w Polsce otwarty kurs online dla trenerów chcących prowadzić swoje szkolenia w wirtualnych pokojach.
Krzysztof Tomczuk i Sebastian Harmazy - Jak zwiększyć atrakcyjność i skuteczność szkoleń wykorzystując grywalizację? (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Uczestnicząc w nim dowiesz się:
- Co daje ukrycie praktycznej wiedzy w sejfie?
- Jak tworzyć szkolenia, w których energizery, to zbędne „wodotryski”?
- W czym wygrywanie wiedzy jest lepsze od jej zdobywania?
- Czy podczas szkolenia wypada rzucać klątwy?
- Dlaczego tradycyjne skrypty trafiają do szuflady, a nasze nie?
- Jak wygląda struktura szkolenia, którą tylko w 2017 roku przeszkoliliśmy ponad 500 windykatorów?
O trenerach
Krzysztof Tomczuk - Trener windykacji, Ultramaratończyk, , pedagog z wykształcenia, założyciel Architektów Windykacji. Ekspert w zakresie perswazji. Gorący zwolennik wprowadzania naukowo potwierdzonych narzędzi wywierania wpływu do rozmów windykacyjnych. Propagator nowoczesnych metod szkoleniowych. Pasjonat pomiarów i czynników potwierdzających skuteczność przeprowadzonych szkoleń. Jest współautorem pierwszego w Polsce szkolenia windykacyjnego z wykorzystaniem mechanizmów grywalizacji.
Sebastian Harmazy - Trener Windykacji, dyplomowany Trener Biznesu WSB, były akademicki wykładowca Filozofii
Niestrudzony poszukiwacz nowych narzędzi szkoleniowych przyśpieszających rozwój kompetencyjny uczestników. Specjalista w dziedzinie komunikacji niewerbalnej. Doświadczony trener-praktyk, który porzucił katedrę filozofii na rzecz windykacji należności. Badacz perswazyjnych reguł wywierania wpływu w środkach masowego przekazu. Jest twórcą windykacyjnego escape roomu, oraz fabularnych, outdoorowych szkoleń team buildingowych.
Maja Lose - Sprzedaj Klientowi szkolenie, którego potrzebuje, a nie to, które chce
(czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Po warsztacie Twoje szkolenia będą jeszcze lepiej dopasowane do oczekiwań klientów, a klienci docenią Twoją rzetelną i inspirującą pomoc, ponieważ:
- nauczysz się, jak zapytać, czego klienci chcą uniknąć, a co osiągnąć dzięki projektowi szkoleniowemu,
- dowiesz się, w jaki sposób oprzeć swoją ofertę na potrzebach klienta,
- przygotujesz się do zaprezentowania swojej oferty tak, by uwypuklić wynikające z niej korzyści.
O trenerze
Trener biznesu z ponad 10-letnim doświadczeniem managerskim. Od 12 lat prowadzi szkolenia i projekty doradcze z zakresu sprzedaży, obsługi klienta, przywództwa, komunikacji, zarządzania ludźmi w zmianie i twórczego myślenia.
Jako Kierownik Działu Sprzedaży w Medicover była odpowiedzialna za zbudowanie działu sprzedaży we Wrocławiu oraz za rozwój sprzedaży usług medycznych na Dolnym Śląsku. Otrzymała tytuł Handlowiec Roku, a jej zespół zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie sprzedaży.
Marek Janigacz - Myślenie systemowe w skrzynce narzędziowej trenera (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Rozumienie świata w sposób systemowy jest domeną zarówno nauk technicznych, jak i społecznych. Sztuka postrzegania całości, poprzez złożone relacje pomiędzy elementami składowymi może być przydatna w pracy konsultanta, coacha oraz trenera. Warsztat przybliży:
- narzędzia myślenia systemowego, które mogą posłużyć do projektowania wielu aktywności wykorzystywanych podczas szkoleń.
- Uczestnicy poznają sposoby, które pozwolą im tworzyć zarówno ćwiczenia, gry jak i zaawansowane symulacje.
O trenerze
Jestem doradcą organizacyjnym, trenerem biznesowym i projektantem gier edukacyjnych. Od kilku lat łączę te obszary prowadząc swoją firmę o nazwie ERDAD (skrót od Eryk’s Dad). Stworzyłem kilkadziesiąt gier symulacyjnych i szkoleniowych z wielu obszarów tematycznych.
Jarosław Świątek - Mitologia trenerów i coachów - o złych praktykach, błędach i niedociągnięciach na salach szkoleniowych (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Trenerzy, podobnie jak i przedstawiciele innych grup zawodowych popełniają błędy. Na wielu z nich mogą się uczyć. Co jednak, jeśli błędy te są rozpowszechniane wobec ich klientów a wykonywane praktyki podczas szkoleń do niczego tak naprawdę się nie przyczyniają poza marnotrawieniem czasu lub wywołują skutki odwrotne od zamierzonych? Podczas tego spotkania pod lupę wzięte zostaną często rozpowszechniane przez trenerów informacje, techniki, które są sprzeczne z istniejącymi dowodami.
Podczas prezentacji pokażemy m.in.
- Najczęściej rozpowszechniane mity i ich źródła pochodzenia
- Sytuacyjne przyczyny rozpowszechniania niezweryfikowanych empirycznie narzędzi i technik oddziaływania
- Kult "Cargo" na sali szkoleniowej, czyli irracjonalne rytuały trenerskie
- W stronę rzeteleności - Evidence based training
Jestem psychologiem, absolwentem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, założycielem Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
Specjalizuję się w technikach wpływu społecznego, perswazji, afektywnych procesach orientacji w otoczeniu, kreowaniu i zarządzaniu wizerunkiem oraz psychologii reklamy.
Marek Guzowski – Jak „usłyszeć proces grupowy? (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
"Co ma zrobić początkujący trener jak ma trudną grupę? Zdać się na plan. Co ma zrobić doświadczony trener w takiej sytuacji? Zdać się na proces. A trener superwizor? Ten to już powinien to kurna wiedzieć!"
Proces zachodzi na każdym szkoleniu i warsztacie. Podczas tego spotkania skupimy się:
- Na tym, czym jest proces grupowy, jakie potrafi zasiać spustoszenie oraz jak „zrobić za nas całą robotę".
- Spróbujemy go „usłyszeć" i „zobaczyć”.
- Będziemy go nasłuchiwać i na niego patrzeć przez pryzmat zachowań naszych uczestników oraz nas samych (czyli trenerów) a określenie „metaperspektywa” zostanie odmienione przez wszystkie przypadki - z wołaczem włącznie.
- Zagłębimy się w różne rodzaje „interwencji trenerskich” oraz spojrzymy na proces przez pryzmat kilku nieoczywistych modeli teoretycznych, które w przystępny sposób uporządkują myślenie o nim nie tylko nam, ale również samym uczestnikom podczas warsztatów.
O trenerze
Zawieszony między dwoma światami. Na szczycie gór Afryki Północnej tęskni za morzem. Na morzu Barentsa myśli o górach. Włóczęga w stanie spoczynku z wyboru, spełniający się w roli taty Tymka. Od liczb trzyma się z daleka. Pracuje z zespołami i ich liderami w całej Europie nad ich poczuciem zespołowości oraz nad zespołowymi kompetencjami członków zespołu i ich liderów. Wierzy w człowieka, na większość pytań odpowiada: „To zależy!” i wie, że różni ludzie, w różnych sytuacjach zachowują się różnie.
Marta Leszczyńska – Jak szkolić nowych liderów? (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Z tego szkolenia dowiesz się:
- Czego brakuje liderom na początku ich drogi.
- Poznasz różne sposoby na rozwój nowych liderów.
- Zobaczysz jakie formy pracy są dla nich najbardziej atrakcyjne.
- Wymienisz się doświadczeniami i pomysłami z innymi uczestnikami tego warsztatu.
Szkoleniami zajmuję się ponad 7 lat. Pierwsze projekty (i zespoły) prowadziłam już w szkole podstawowej, choć największe wyzwania podjęłam na studiach, zapisując się do Stowarzyszenia Studentów BEST. Dzięki temu, prowadzenie zespołów w pracy było dla mnie samą przyjemnością.
Obecnie pracuję z nowymi liderami prowadząc dla nich programy rozwojowe, różne szkolenia z obszarów biznesowych i soft skills oraz inicjatywę będącą platformą do spotkań i wymiany doświadczeń przez wszystkich liderów z organizacji.
Agnieszka Gajda + Małgorzata Maluśka – Coachoszkolenia, czyli jak miksować techniki coachingowe z trenerskimi, by uczestnicy dokonywali realnej zmiany?(czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Uczestnicząc w nim dowiesz się:
- Czym rożni się od siebie coaching grupowy, caoching zespołowy, szkolenie i dlaczego "czyste" szkolenie często nie działa
- Poprzez wspólne doświadczenie poczujesz różnicę jak można głębiej i szerzej pracować z technikami szkoleniowymi
- W praktyce zobaczysz umiejętności coachotrenera i stworzysz swój ActionPlan rozwoju umiejętności
- Zyskasz od nas praktyczne wskazówki, gdzie można się "wyłożyć" przy miksowaniu coachingu & szkoleń
- Dostaniesz przykładowe scenariusze zmiksowanych coachoszkoleń
O trenerach
Agnieszka Gajda - Obszarem specjalizacji jest rozwój przywództwa, efektywności, zaangażowania ludzi na bazie diagnozy ich talentów narzędziem StrenghtsFinder oraz wykorzystywaniu metod trenerskich i coachingowych.
Sukcesy osiąga w podnoszeniu skuteczności i zaangażowania zespołów i budowaniu ich synergii, dobrej komunikacji w oparciu o mocne strony.
Małgorzata Maluśka - Opracowuje i realizuje indywidualne oraz grupowe projekty rozwojowe (executive coaching, team coaching, treningi) dla zespołów menedżerskich, trenerów oraz specjalistów HR. Specjalizuje się w rozwoju przywództwa, rozwijaniu ludzi na bazie talentów oraz podnoszeniu produktywności zespołów i budowaniu synergii w nich. Posiada wieloletnie doświadczenie jako menedżer, mentor, trener i coach.
Tomek Dzida, Magda Falkowska – Jak nawet trzykrotnie zwiększyć efektywność i komfort pracy? (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Masz wyzwania z realizacją oczekiwań? Chcesz podnieść wydajność pracy? A może zastanawiasz się jak poprawić atmosferę w zespole? Weź udział w warsztacie podczas którego poznasz praktyczne soczewki, nawyki i narzędzia:
- Puls: dowiesz się, jak szybko ocenić poziom zrównoważenia działalności i wychwycić obszary do zmiany.
- Lider: przećwiczysz wybrane umiejętności łagodzenia konfliktów i budowania zaangażowania w zespole.
- Rytm: poznasz narzędzia pomocne w planowaniu pracy własnej i zespołu.
O SPOCO®:
Success is the outcome of investing in People, Organization, Community and Offer.
Sukces jest efektem inwestycji w ludzi, organizację, społeczność i ofertę.
O trenerachTomasz Dzida - lider zespołu, coach, trener zmiany, audytor, przedsiębiorca społeczny. Posiada 18 lat doświadczenia zawodowego w sektorze finansowym, w tym 13 lat w kierowaniu zespołami stałymi i projektowymi. Od 7 lat zajmuje się rozwojem umiejętności przywódczych i zespołów, za co został wyróżniony na międzynarodowej konferencji w Londynie. Od pięciu lat współtworzy metodykę, narzędzia i programy wspierające rozwój liderów i przedsiębiorców.
Magda Falkowska - certyfikowany trener biznesu i coach ACC ICF, absolwentka Mistrzowskiej Szkoły Storytellingu Biznesowego - Program Mastermind, praktyk metody Points of You) Przez 26 lat pracowała we wrocławskim oddziale Telewizji Polskiej S.A. jako dziennikarka, prezenterka, reporterka, szef redakcji Faktów. Przez 7 lat koordynator Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiedzialny za współpracę z antenami ogólnopolskimi.
Radek Czahajda - Badania naukowe w obszarze uczenia dorosłych (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Dzięki uczestnictwu w moim szkoleniu:
- Poznasz najnowsze wyniki badań w zakresie nauczania dorosłych.
- Zaktualizujesz wiedzę o możliwościach i ograniczeniach znanych teorii uczenia.
- Zyskasz komplet cennych, praktycznych porad do realizacji skutecznych szkoleń potwierdzonych badaniami na tysiącach uczestników.
- Złapiesz inspirację do wejścia na jeszcze wyższy poziom realizacji swoich szkoleń.
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni trenerzy znajdą w tym warsztacie pole do rozwoju kompetencji. O tym, co omówimy nie uczą nawet najlepsze szkoły trenerów w Polsce, a działa, mam na to dowód 😉
O trenerze
Trener, naukowiec, społecznik.
Absolwent Polskiej Szkoły Trenerów V, Youth Trainers Academy 2013 i Soft Skills and Entrepreneurship Training of Trainers na Uniwersytecie w Lund.
Realizuje doktorat na Politechnice Wrocławskiej w obszarze grywalizacji i na Akademii Leona Koźmińskiego w obszarze efektywnego zarządzania w organizacjach pozarządowych. Swój czas zawodowy dzieli pomiędzy badaniami naukowymi, opracowywaniem i realizacją szkoleń opartych o dowody naukowe i działalnością na rzecz dziesiątek organizacji pozarządowych.
Sylwia Zabielska - Zarządzanie zmianą: dlaczego to takie trudne i jak zwiększyć szanse na sukces? (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Tylko 30% programów zmian przeprowadzanych w organizacjach kończy się sukcesem, czyli osiąga założone cele. Główne tego powody to opór pracowników i brak wsparcia ze strony kadry zarządzającej. Udział w szkoleniu pozwoli Ci dowiedzieć się:
- dlaczego tak trudne jest wprowadzenie zmiany w organizacji
- dlaczego kluczowe jest zrozumienie i zaadresowanie sposobu myślenia, który leży u podstawy zachowania, które chcemy zmienić
- jak zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu przy wprowadzenia zmiany używając Influence Model
Konsultant, trener i coach z doświadczeniem w pracy z międzynarodowymi firmami.
Od kiedy nastała wojna o talenty pomagam klientom odnaleźć się w niej poprzez budowanie silnych organizacji, czyli takich:
- z którymi pracownicy długofalowo wiążą swoje kariery
- gdzie zespoły są zaangażowane w osiąganie strategicznych celów
- których kultura organizacyjna przyciąga najlepszych
Specjalizuję się w zarządzaniu zmianą w organizacji. Pasjonuję się rozwojem talentów opartym o silne strony, pozytywną psychologią oraz Porozumieniem bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga.
Ewa Wilczewska - Feedback story czyli co się dzieje za progiem informacji zwrotnej? – jak mądrze egzekwować (od siebie i innych) (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Podczas warsztatu poddamy obróbce (nie)skuteczność informacji zwrotnej, doświadczysz metody, dzięki której dowiesz się jak:
- Skutecznie odpalić nabój feedbacku, nie strzelając sobie w kolano - czyli jak bezboleśnie przyjmować zawartość informacji zwrotnej
- Poskromić euforię, otrzeć łzy, powstrzymać focha - czyli jak okiełznać emocje towarzyszące przyjmowaniu informacji zwrotnej (lub wskrzesić ich brak)
- Rozpoznać i przeanalizować wartość feedbacku - czyli jak nawet najbardziej gorzki element feedbacku zamienić na sukces w doskonaleniu warsztatu trenerskiego
- Zastosować nowe narzędzie do analizy informacji zwrotnej (BWA) na sali szkoleniowej
- Wykorzystać technikę analizy feedbacku do mierzenia efektów w pracy z handlowcami, menadżerami, dyrektorami
O trenerze
Trenerka biznesu, doradca biznesowy, doświadczony menadżer i praktyk sprzedaży, przedsiębiorca (20 lat w biznesie). Miłośniczka rzetelnej komunikacji i rozwojowej informacji zwrotnej. Autorka techniki BWA.
Ula Rudzka-Stankiewicz – Przydatne gadżety i gry w pracy trenera (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
W trakcie warsztatu poznasz, dotkniesz i doświadczysz wielu gier i narzędzi przydatnych w pracy trenera. M.in:
- Poznasz ich historię i charakterystykę.
- Dowiesz się, czym się różnią i jak wybrać takie narzędzia, które faktycznie będą Ci przydatne.
- Nauczysz się krytycznie porównywać podobne narzędzia.
- Poznasz tzw. multitoole, czyli narzędzia szkoleniowe, które możesz zastosować w wielu różnych sytuacjach.
- Dowiesz się, na co zwrócić uwagę sięgając po pomoce dydaktyczne.
- Otrzymasz wiele inspiracji i struktur, które od razu możesz wykorzystać na sali szkoleniowej.
psycholog i trener, praktyk grywalizacji, fascynatka gier szkoleniowych.
Na co dzień prowadzi projekty wspierające szybką zmianę zachowań w dużych organizacjach z wykorzystaniem mechanizmów gier. Jest założycielką sklepu internetowego Gadżety Trenera, który gromadzi mniej i bardziej oczywiste narzędzia dla trenerów.
Leszek Sergiel – Szanse, zagrożenia, pułapki i inne aspekty budowania firmy szkoleniowej – Historia osób tworzących firmę WITALNI (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Według danych GUS, tylko 33% firm dożywa 5 lat. Zaledwie 6% firm może świętować swoje 10 urodziny. Podczas swojej prezentacji opowiem, jak znaleźć się w tym elitarnym gronie. Dowiesz się m.in.:
- Dlaczego firmy pojawiają się i znikają?
- Jak przetrwać na rynku usług szkoleniowych kilka dekad?
- Jak budować dobre, długotrwałe relacje z klientami?
- Jakie błędy popełniłem jako właściciel biznesu szkoleniowego i czego się z nich nauczyłem?
- Co według mnie jest w biznesie najważniejsze?
A wszystko to na podstawie moich autentycznych życiowych doświadczeń, w postaci osobistej historii. Chcesz posłuchać?
O trenerze
Specjalizuje się w szkoleniach Kadry Handlowej oraz Zarządzającej. Do tej pory przeprowadził blisko 20 000 godzin szkoleń. W ramach outsourcingu zarządza zespołami handlowymi w wielu firmach. Jest doradcą w zakresie organizacji przedsiębiorstw, zarządzania, handlu i rekrutacji. Dodatkowo, prowadził zajęcia we wrocławskiej i opolskiej Wyższej Szkole Bankowej, również na poziomie MBA.
Leszek prowadzi szkolenia w oparciu o aktualne realia rynkowe. Wiedzę teoretyczną osadza w autentycznych sytuacjach, a jej zakres dostosowuje do potrzeb słuchaczy. Podczas szkolenia umiejętnie angażuje uczestników nie tylko do nich przemawiając, ale również wsłuchując się w ich oczekiwania, co jest kluczem do realizacji celów programu warsztatu.
Agnieszka Lipka – Jak nie zostać zarozumiałym palantem. Czyli rozpoznanie, docenienie umiejętności uczestników i dopiero potem wzmacnianie potencjału (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Podczas warsztatu poruszymy takie tematy jak:
- Uczestnik szkolenia – nowicjusz, adept czy doświadczony profesjonalista? Jak widzi sam siebie uczestnik a jak widzi go trener.
- Po pierwsze szacunek odczuwany– jakoś do tej pory dawali sobie radę bez ciebie…
- Po drugie szacunek okazany – pokora wobec wiedzy i umiejętności uczestników
- Lepiej przecenić czy nie docenić? Oto jest pytanie.
- Różnica pomiędzy wiedzą (przecież my to wiemy, było już na wielu szkoleniach) a umiejętnościami (ale i tak tego nie robimy) – jak sobie z tym poradzić w ramach szkolenia
- Trener prawdy objawionej czyli „Powiem wam w jaki sposób wręczyć wizytówkę”* - o tym jak nie zostać palantem
- Jak wykorzystać wiedzę i umiejętności dotychczasowe, by wzmacniać kolejne – czyli wykorzystanie potencjału uczestników
20 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń. Różnych. Sama mam pokorę wobec wiedzy ludzi, którzy przychodzą rozwijać swoje umiejętności. Jednocześnie potrafię sprowokować, czasem nawet wkurzyć uczestników, by "zmusić" ich do myślenia. Mówią o mnie, że jestem silną osobowością (wrodzona subtelność i delikatność są najwidoczniej ukryte....). Skromność to piękna cecha. I ja ją posiadam. W stopniu doskonałym. Możesz się ode mnie tego uczyć.
Tomek Sajewski – Jak tworzyć innowacyjne produkty, które klienci pokochają? Metody walidacji nowych produktów i modeli biznesowych (czas nagrania: 1 h 30 min)
O warsztacie
Warsztat nie tylko dla przedsiębiorców i zarządzających firmami, ale również dla freelancerów i trenerów, którzy stawiają na innowacje.
Nie ważne ile masz doświadczenia na rynku, dynamiczne zmiany zmuszą Ciebie i Twoją firmę do ciągłego eksperymentowania, wprowadzania nowych produktów i usług.
Podczas warsztatu poznasz odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych walidacją nowych modeli działania Twojej firmy, które pozwolą Ci wyprzedzać konkurencję oraz rozszerzać działalność.
- Jak w obliczu dużej konkurencji oraz nowych trendów, nie pozostać w tyle, testować nowe pomysły w biznesie i trafiać z nimi w rynek?
- Jak robić to sprawnie, szybko, a przede wszystkim bez dużych inwestycji?
- Zrozumiesz na czym polega metodyki Lean Canvas nad tradycyjnym wprowadzaniem produktów. Zbudujesz swój własny biznesowy Plan A oraz nauczysz się jak w kolejnych krokach przejść do realizacji planu, który będzie działał.
O trenerze
Skuteczny lider, zdolny do pozyskania wsparcia wszystkich członków zespołu w dostosowaniu do celów projektu i organizacji.
Ponad 5 lat doświadczenia w realizacji i zarządzaniu złożonymi projektami.
Chcesz zobaczyć jak było na Trenferencji? Poczuć na chwile te emocje? Ten krótki klip doskonale Ci to pokaże.